WhatsApp
Telefon

Yerden Isıtma


Dünyada enerji kaynaklarının azalması, tüm insanlığı tehdit eden bir tehlike oluşturmaya başladı. Buna bağlı olarak tüm dünyada, enerjiyi tasarruflu kullanmak için çeşitli uygulamalar geliştiriliyor. Yerden ısıtma sistemi de tasarruflu enerji kullanmanın yöntemlerinden biridir.

 Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

1980’li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan yerden ısıtma sistemi, günümüze kadar birçok aşamadan geçerek geldi. Bu yeni özellikleri sayesinde, artık çok daha güvenli ve tasarruflu yakıt kullanımı sağlamaktadır.

Yerden ısıtma sistemi, zemine montajı yapılan su boruları ile sağlanmaktadır. Bu boruların montajı gayet kolay bir şekilde, bir gün içerisinde gerçekleştirilmektedir. Boruların montajından sonra bu borulardan 40 veya 50 derecelik bir su geçirilir. Bu suyun sıcaklığı, bütün zemini ısıtarak, odalara dağılır. Zemindeki bu borular sayesinde, tüm odalar eşit bir şekilde ısınabilir. Ayrıca diğer ısıtma sistemlerinde görülen, ısının yüksekte birikmesi bu ısıtma sisteminde oluşmaz. Çünkü ısı, borular sayesinden yerden tavana doğru yansımaktadır.

Yerden ısıtma sisteminde su borusu dışında, elektrik kablolu yer döşemesi ve karbonik filmli yani döşemeden ısıtma sistemleri de kullanılmaktadır.

 Yerden Isıtma Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Yerden ısıtmanın en büyük avantajı, enerji tasarrufu sağlamasıdır. Bu sayede çok daha az fatura ödeme şansı elde edilir. Bu sistemle elde edilen ısıtmada, oda içerisinde kaloriferler olmayacağı için daha özgür bir ortam sağlanır ve yer kazanılır. Böylelikle evin dekorasyonu istenilen şekilde yapılabilir.

Yerden ısıtma sisteminde, odanın nemi değişmez. Kalorifer kullanılan ısıtmalarda, bilindiği üzere odanın nemi kurumaktadır. Bu durum, çeşitli solunum yolu hastalıklarına neden olur. Yerden ısıtma, havanın nemini kurutmaz ve bu sayede çok daha rahat bir nefes alma imkânı yaratır. Isının odanın tabanından verilmesi, toz oluşumunu engellemektedir. Hatta evlerde yaşayan mite adı verilen ve ancak mikroskop ortamında görülebilen canlılar, yerden gelen ısının yarattığı ortamda yaşayamazlar. Onların yaşaması için daha düşük ısılara ihtiyaç vardır. Bu sebeple evler çok daha hijyenik olabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemi için döşenen borular, zemini güçlendirdiği için aynı zamanda ses ve ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Bu sisteme sahip olmak, görüldüğü üzere birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

 

Yerden Isıtma