Rögar Tıkanıklığı Açma

Rögar Tıkanıklığı Açma

Rögar sistemleri, binaların kanalizasyon bağlantılarının yönlendirildiği bölümlerdir. Bu sistemler sayesinde binalardan gelen kanalizasyon atıkları, çevreye zarar vermeden toprağın altından, genel kanalizasyon sistemine gönderilir. Bazen bu sistemlerin çeşitli nedenlerle tıkanması gayet doğal bir durumdur. Ancak böyle durumlarda acil bir müdahale yapılmazsa, atık sular çevreye yayılarak insan sağlığını tehdit eder. Günümüzdeki yöntemlerle rögar tıkanıklığı açma gayet basittir.

Rögar Tıkanıklığı Açarken Kullanılan Yöntemler

Rögar tıkanıklığını açabilmek için önce, sorunun kaynağını tespit etmek gerekmektedir. Bu neden, kanala takılan bazı maddelerden kaynaklanabilir. Bazen de kanal sistemindeki boruların yıpranması, kırılması veya çökmesi gibi sebepleri içerir. Günümüzde bu tıkanıklığın nedenini tespit etmek için bütün sistemi açmak, kırmak ve büyük bir işlem yapmak gerekmiyor. Çünkü bu konuda yeni teknoloji ile üretilen cihazlar kullanılıyor.

Kameralı görüntüleme sistemini içeren cihazlar ile rögardaki tıkanma kolayca saptanmaktadır. Bunun için ucunda kamera olan bir borunun, kanala gönderilmesi ve bu sayede tıkanıklığın kanalın hangi bölümünde ve ne boyutta olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespit yapıldıktan sonra robotlu rögar açma cihazları ile kanaldaki tıkanıklık kolayca giderilir.

 Robotlu Kanal Açma Cihazı Hangi Yöntemlerle Çalışır?

Rögar tıkanıklığının yeri ve nedeni tespit edildikten sonra, bu nedene uygun bir robot başlığı seçilerek açma işlemi uygulanır. Eğer tıkanıklığa neden olan şey, sert ve çok katı bir cisimse veya tıkanıklık bütün boruyu kapsıyorsa, daha geniş bir robot başlığı kullanmak, bu sorunu çözecektir.

Uygun robot başlığı seçildikten sonra, basınçlı su uygulaması ile kanal tıkanıklığı giderilir. Basınçlı su, borulara tıkanan maddelerin basınç yolu ile itilmesini ve kanalın açılmasını sağlar. Kanaldaki tıkanıklık, bir maddenin borulara takılmasından değil de borulardaki bir arızadan kaynaklanıyorsa, bu durumda arızalı olan boruların değiştirilmesi gerekecektir. Bu yöntem de oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilir. Görüntüleme cihazı sayesinde arızalı borunun yeri bilindiği için, sadece o kısımda bir açma işlemi uygulanır ve boru kolayca değiştirilir.

Bütün bu bahsedilen işlemler ile günümüzde rögar ve her türlü kanal tıkanıklığı açma uygulamaları, oldukça hızlı biçimde gerçekleşmektedir. Aynı gün içerisinde arıza giderilebilmektedir.

Diğer Hizmetlerimiz

Antalya Cihazla Tıklanıklık Açma

Cihazla çok kısa sürede tıkanıkları tespit edip, tıkanıklıkları açıyoruz