WhatsApp
Telefon

Radyatör (Petek) Temizliği

Radyatör(Kalorifer Peteği) Temizliği Neden Önemlidir?

Sadece kış mevsiminde kullanılan ve evin ısınması için yüksek faturalar ödenen kalorifer tesisatının temizlenmesi faturanın az gelmesi ve iyi ısınma için gereklidir. Radyatör temizliği işlemini düzenli olarak yaptırdığınız takdirde kışı tasarruflu ve sıcak bir şekilde geçirebilmeniz mümkündür. Kombi ve radyatör üreticilerinin de sıklıkla önerdiği temizlik işlemi, kombinizin ve peteklerinizin daha uzun ömürlü kullanımı için gerekmektedir.

Radyatör Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kış geldiğinde kombinizi yüksek ayarda tutmanıza rağmen eviniz ısınmıyor ise, temizlik yaptırmanın vakti gelmiş demektir. Peteklerin içinde oluşan tıkanıklıklardan dolayı ısı yeterince verilemez ve git gide kullanılmaz hale gelebilir. Petek temizliği esnasında, tesisata bağlanan bir makine yardımıyla işlem gerçekleştirilerek evinizin kirlenmesine engel olunur. İşlem süreci 3,4 petek için ortalama 1 saati bulmaktadır.

Radyatör ve peteklerin içi temizlenerek tesisat borusunda bulunan tıkanmalar açılır. Yapılan işlemde kullanılan özel ilaçlar ile yapılan temizlik, peteklerin ilk günkü gibi verimli olmasını sağlar. Bu şekilde ısı yalıtımının daha kolay bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Kış günlerini sıcak ve az fatura ödeyerek geçirmek isteyen herkes bu bakımı yaptırması gereklidir.

Kalorifer Sistemindeki Kirlenme Arıza Sebebi Midir?

Peteklerin ve sistemin içinde zamanla oluşan kir ve kireç, ısıtma kalitesini düşürmekle beraber kombinizin arızalanması dahi sebep olabilir. Genellikle oluşan kombi sorunları bu tıkanmalar sebebiyle olmaktadır. Bu kir ve kirecin varlığını zaman zaman kalorifer peteği içinden çıkan seslerden duyabilmeniz mümkündür. Ara sıra gelen tıkırtılar bu sebepten kaynaklanır. Kaloriferleri elinizle tutuğunuz zaman bir kısmın sıcak bir kısmının soğuk olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu işlem yılın 12 ayında da yapılmakla beraber, kış ayından yeni çıktığınızda ve kışa hazırlık olarak yapılabilmektedir. İşlemi ortalama 1,5-2 yılda bir yaptırmanız yüksek performans ve tasarruf açısından önemlidir. Kalorifer temizliği yapılmadığında çeşitli problemlerin ortaya çıkması mümkündür.

Radyatör(kalorifer peteği) Temizliği Yararları Nelerdir?

-Yapılan temizlikle peteklerdeki kireç ve tortuların oluşturduğu tıkanıklar giderilir.

-Kombinin daha verimli çalışması sağlanır.

-Tesisatın arıza riski minimum düzeye indirilir.

-Peteklerin geç ısınma sorunu çözülür tam ısıtma sağlarlar.

-Kombinin daha az enerji sarf etmesinden dolayı faturalarınız da ciddi düşüşler yaşanır.

Radyatör (Petek) Temizliği