WhatsApp
Telefon

Kombi MontajıKombi montajı üreten firmalar ve gaz dağıtım şirketinin kurallarına uygun yapılmalıdır. Yapılmazsa can ve mal güvenliği tehlikeye girebilir. Güvenlik açısından bu işte sertifikalı kişilerden yardım almak en doğrusudur. Bu hususu kesinlikle önemsemek gerekir ve montaj işlemini bilmeyen kişilerin yapmaması gerekir.

Montaj nasıl yapılır?

Kombi projede uygun görülen ve belirlenen duvara askı bağlantıları ile monte edilir. Kombi ile beraber verilen hermetik baca çıkışı için yer açılır. Kombinin bacası verilen kurallara uygun bir biçimde yerine takılır. Bağlantılar yapıldıktan sonra derhal kaloriferlere su verilir. Montaj yapılması sırasında alt bağlantı seti, 2 adet vana ve pislik tutucu lazımdır. Gaz bağlantısı yapılınca, gaz kaçağının olup olmadığına bakılır. Montaj yapmak için gereken kalorifer, su ve doğalgaz döşemi yok ise duruma göre ne yapılması gerekiyorsa yapılır fakat extra ücretlendirilir.

Montaj için ek olarak baca veya kombi dolabı gibi malzemeler gerekiyor ise yine ekstra ücrete tabi tutulur. Kombi yoğuşmalı ise yoğuşma giderinin mevcut olması gereklidir. Yoksa eğer bu da extra bir ücret demektir. Kombinin montaj işlemi en iyi bir şekilde tamamlanmalıdır. Tüm bunlar ise kombinin satın alındığı markanın servis mensupları tarafından gerçekleştirilmelidir. İşlem aşırı basit görünse de en küçük bir yanlış sağlıkla oynanmasına neden olur. Bazı kullanıcılar ise cihaz sıfır da olsa eski de olsa montajının maliyetli olması nedeniyle işlemi kendisi yapmaya niyetlenir. Özellikle montaj yapmak için satın alınan markanın ileri tarihleri vermiş olması tüketiciyi sıkar ve bu işi ya başkasına yaptırmayı düşünür ya da kendi yapar.

Kombi Montajında Kurallar Nelerdir?

*Asit buğu olan ortamlara monte edilmemelidir.

*Monte edilecek yerde patlayıcı herhangi bir madde bulunmamalıdır.

*Binalarda genel ortak kullanım yerleri olan; aydınlatma boşlukları, merdiven boşlukları, koridor ve benzeri biçimde yerlere montajı yapılmamalıdır.

*Kapalı yerlere montajı yapılmamalı ve donma gibi bir ihtimali olan yerlere montajı yapılmamalıdır.

*Monte edileceği yerde ateşe dayanıklı bir duvar olmak zorundadır.

*Kombi balkona monte edildiğinde veya mutfağa monte edilip dolap içine alındığında koşulları sağlamalıdır. Kenarlarında 10 cm kadar teknik servisin bir sorunda daha rahat müdahale edebileceği kadar bir boşluk bırakılmalıdır.

*Bağlantılarda eksiklik varsa montajı kesinlikle yapılmamalıdır.

Kombi Montajı