Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerji Sistemleri

Ülkemiz, konumu gereği yılın büyük bir bölümünde güneşi görebildiğimiz bir iklimde yer almaktadır. Hal böyle olunca güneşten faydalanmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır. Gelişen teknoloji ise bu faydayı sağlamanın yanında maksimuma çıkarmayı da sağlar hale gelmiştir. Evlere kurulan güneş enerjisi sistemleri sayesinde sıcak su ihtiyaçları karşılanabilmekte, montaj işleri iyi bir ustaya yaptırılıp kaliteli malzemeler kullanıldığında uzun yıllar fayda sağlanabilmektedir. Güneş ışığının kendini gösterdiği her noktada kullanılabilen güneş enerji sistemleriyle yılın 12 ayı bir evin sıcak su ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Güneşten Nasıl Sıcak Su Elde Edilir?

Güneş, yaydığı ısı ve ışıkla dünyamız için büyük bir yaşam kaynağıdır. Gelişen teknoloji güneş ısısından faydalanan sistemler sayesinde sıcak su elde edebilmeyi mümkün hale getirmiştir. Bu sistemlere güneş enerjisi sistemleri adı verilmektedir. Genel olarak panel ve suyun saklanabileceği bir depodan oluşan güneş enerji sistemleri, panellerde toplanan ısı sayesinde su ısıtma işlemini zahmetsizce gerçekleştirebilmektedir.

Güneş Enerjisi Montajı Nasıl Yapılır?

Ülkemizde güneşin sıcak yüzünü gösterdiği her bölgede güneş enerjisi sistemleri kullanabilmektedir. Basit teknolojik aletler sınıfında yer alan güneş enerjisi montajı ise, sistemin iyi çalışabilmesi açısından çok önemlidir. Kuruluma başlamadan önce kaliteli ve uzun vadeli kullanım sağlayacak sistemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise montajı gerçekleştirecek ustanın el işçiliği devreye girecek ve sistemin iyi çalışmasını sağlayacak küçük dokunuşlar yapılacaktır.

Güneş enerji sistemlerinin montajına, panellerin güneşi en iyi görecek noktaya yerleştirilmesiyle başlanır. Montajı yapacak usta bu konuda herekli ayarı yapacaktır. Deponun su kapasitesi de sistem için önemlidir. Kullanım alanına uygun ölçülerde su kapasitesine sahip depolarla daha iyi verim sağlanacaktır. Paneller, depo ile sürekli etkileşim halindedir ve panel içerisinde devamlı bir su dolaşımı vardır. Ayrıca kaynama noktasına ulaşıldığında sistem içerisindeki fazla suyun dışarı atılabilmesi için gerekli boru montajının yapılması da gerekmektedir.

Isınan suyun ev içine getirilmesi ve boşalan deponun tekrar doldurulması da çok önemlidir. Ana su kaynağından, güneş enerjisinin deposuna bir hat çekilmeli ve hatta çekvalf adı verilen malzeme eklenmelidir. Ev içerisine çekilen hattın bağlantısı banyoya ve mutfağa getirilip, gerekli bağlantıların yapılmasıyla montaj tamamlanmış olacaktır. Tüm bu sistemde koruma önlemlerinin alınması da gerekmektedir. Örneğin açık alanda kalan borular keçelerle sarılmalı ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmalıdır. Montaj işleminin kaliteli işçilikle birleşmesiyle yaşam alanının sıcak su ihtiyacı uzun yıllar boyunca masrafsızca karşılanabilecektir.

Diğer Hizmetlerimiz

Antalya Cihazla Tıklanıklık Açma

Cihazla çok kısa sürede tıkanıkları tespit edip, tıkanıklıkları açıyoruz